Dnes 20.8.2020 bol horúci deň a cestou do práce si si v trafike kúpil vodu v plastovej fľaši. Bola skvelá, chutná, mal si z nej skvelý pocit a vlastne si nad tým ani nepremýšľal, bol si proste len smädný. Vypil si vodu a pokračoval v každodenných aktivitách. Samozrejme, že fľašu nebudeš celý deň nosiť so sebou, tak ju vyhodíš v najbližšom koši, ako každý slušný občan. A takto si žiješ svoj každodenný život, ako každý iný slušný občan.
Jedného dňa sa však dozvieš, že vymysleli stroj času a ty si celý nadšený a chceš si ho vyskúšať.... Ideš do minulosti, ideš do budúcnosti. Prídeš do roku 2100 všetko je iné, spoznávaš niektoré časti, ale všetko sa vyvíja veľmi rýchlo, pri potulkách rokom 2100 zrazu objavíš svoju plastovú fľašu z 20.8. 2020, a si prekvapený. Rozhodneš sa teda dostať do roku 2200. Aj tam nájdeš svoju plastovú fľašu si prekvapený ešte viac. Dostaneš sa teda do roku 2500 s tým, že tam už určite svoju plastovú fľašu nenájdeš, ale ostávaš zdesený, je tam stále... A tak pôjdeš do roku 3000, kde zistíš, že tvoja fľaša sa začala rozkladať. Trvalo skoro 1000 rokov, kým sa tvoja plastová fľaša rozložila.
Vrátiš sa domov späť do roku 2020 a........
Chceš aby si ťa ľudia pamätali pre niečo významné, tak ako Picassa, Andyho Warhola, Gandiho, Matku Terezu, alebo chceš, aby si najbližších 1000 rokov ľudia pamätali tvoj 20. august 2020, keď si si v trafike kúpil vodu, aby si zahasil smäd?
Na Slovensku sa za jediný rok predá miliarda plastových fliaš. Z toho sa recykluje približne 60%. Zvyšných 40% končí na skládkach, alebo v našej prírode. Priemerne jeden Slovák vypije 149 litrov nealkoholických nápojov za jeden rok. A minie nie malú čiastku pri ich nákupe.
Väčšina týchto nápojov je balená do plastových fliaš, ktoré sa vyrábajú z ropy. Ak je fľaša vystavená vyššej teplote, napr. teplote v aute, tak môže uvoľňovať škodlivé látky v závislosti od toho, z čoho je fľaša vyrobená. PET fľaše sú označené na obale, v trojuholníku a to jednou zo siedmych bezpečnostných kategórii. Niektoré kategórie sú nebepzečnejšie ako iné.
Fľaše označené č.1 alebo PET by sme mali po jednom použití zahodiť. Hromadia sa v nich baktérie a je veľmi ťažké ich vyčistiť, taktiež v teplote uvoľňujú nebezpečné látky.
Plast označený číslom 3 môže uvoľňovať ftalaty, ktoré spôsobujú vývojové a reprodukčné poškodenie.
Číslom 6 sú označené plasty, ktoré môžu vylučovať styrén, ten spôsobuje poruchy nervového systému a pečene.
Pod označením 7 sú plasty, ktoré vylučujú Bisfenol BPA , ktorý ovplyvňuje hormonálnu sústavu.
U Plastov s označením 2,4,5 neboli doposiaľ zistené žiadne škodlivé látky, ktoré by plasty vylučovali.
Preto je veľmi dôležité, z akej fľaše pijeme. Zdravie máme len jedno.
Ďalším negatívnym vplyvom, pri používaní plastových fliaš je vplyv na našu planétu. Ak sa plastová fľaša nerecykluje a končí na skládkach, alebo v prírode, kde sa rozkladá 500 až 1000 rokov. Čo je neskutočne dlhý čas, hlavne ak sme takúto fľašu použili iba raz.
Preto je na každom z nás, ako sa rozhodne, znášať to budeme všetci.